Boya Hakkında Herşey

Duvarlarda nem sorunları

Nem, hem iç hem de dış mekanlarda duvar boyasının bozulmasının ana nedenlerinden biridir. Buna direnebilecek neredeyse hiç boya yoktur, bu nedenle yüzeyleri iyi durumda tutmak için nemin ilerlemesini durdurmak daha iyidir.

Ancak nemi gidermek, çözülmesi zor bir problemdir. Dışarıdan veya temellerden su sızıntısı, yoğuşma, filtrasyon bulunan borulardan gelebilir. Her durumda, etkilerini ortadan kaldıran veya hafifleten birkaç çözüm vardır.

Borulardaki kırılmalardan kaynaklanan nem

Nemin, kötü durumdaki bir boru veya tüp tarafından kayba neden olması durumunda, nemin yavaş yavaş ortadan kalkacağı sorunu tespit etmek ve onarmak yeterlidir. Birkaç ay sonra duvar tekrar sıvanmaya ve boyanmaya hazır olacaktır.

Dışarıdan nem

Duvarın bahçe, oluk veya bol yağmur gibi suyla sürekli temas halinde olduğu dış mekanlara bitişik olması durumunda, nemlendiren suyun geçişini önlemek için bir tür membran veya bitümlü boya ile su geçirmez hale getirilmesi önerilir.

İlginizi çekebilir: Cam veya kristal boyamak için özel boya çeşitleri

Yoğuşma nemi

Bir evin içi ve dışı arasındaki sıcaklık farkları, ortam nemine ek olarak, gaz halindeki aynı suyun duvarlara yapışmasına ve sürekli nemli kalmasına neden olarak mantarların büyümesine ve boyanın bozulmasına neden olur.  Ortamın doğru şekilde havalandırılması çözümlerden biridir.

Temellerde ve duvarlarda nem

En yaygın durum, zeminden gelen, temellere nüfuz eden ve yerden birkaç santimetre yukarıda çiçek açan, sadece boyayı değil, aynı zamanda alt sıva veya sıva katmanlarını da bozan nemdir. Nemin neden olduğu etkiyi ortadan kaldırmak veya azaltmak için iki olasılık vardır. Bunlardan biri, ürün enjeksiyon işlemleri veya nem önleyici plakaların yerleştirilmesi ile duvarı su geçirmez hale getirmektir.

Bu konuların her biri, neme neden olan nedenleri, bunların nasıl tespit edileceğini ve her durumda uygulanan tedavileri açıklayan sonraki makalelerde genişletilecektir.

Tavsiye: Nemi tamir etmenin maliyeti nedir?

DUVARLARDAKİ NEMİN BELİRLENMESİ

Nemli yamalar, lekeler veya çizgiler, genellikle duvarlardaki nemin ilk dikkat çekici belirtileridir. Kahverengiden koyu sarıya kadar değişebilen renkleri nemin nedenini belirleyebilir. Diğer belirtiler arasında boya soyulması, ufalanma, renk bozulması, çatlama ve alçıpan bandın sarkması sayılabilir.
Duvarlardaki nem problemini düzeltmek için yapılacak ilk şey, görsel muayene ile hasarın boyutunu belirlemektir. Kesin sonuçlar için bir nem ölçer kullanılabilir.
Sonraki adım, su hasarının nedenini belirlemek ve hasarın yayılmasını önlemek için uygun onarımları başlatmaktır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu