Boya Hakkında Herşey

Cam veya kristal boyamak için özel boya çeşitleri

Cam boyamanın sadece bir yolu değil, her biri özel bir ürün türü gerektiren farklı teknikler, efektler ve yapılabilecek işler var. Piyasada bulunan bazı cam boya türlerine bir göz atalım:

Vitray boyamak için cilalar veya vernikler

Mavi çiçekli yanlış vitray pencere

Vitray veya sahte vitray, pencerelerde, cam kapılarda, cam mobilyalarda veya el sanatlarında ve hatta ev lambalarında cam levhalar üzerine yapılan güzel bir dekoratif detaydır. Bunun için iki özel ürün kullanılmaktadır:

Kabartma boya veya macun: cam üzerine boyanacak çizimin ana hatları çizilir. Hacmi, işe renk vermeden önce boyanacak alanların iyi tanımlanmasını sağlar.

Vitray boya, vernik veya cila: mağazalarda her üç isimle de bulunabilir. Şeffaf bir görünüme sahip, çok geniş bir renk paleti olmayan sıvı bir malzemedir. Lak, kabartma macunun sınırladığı alanı kaplayacak şekilde camın üzerine yayılır. Renkli ama şeffaf çizimler veya süslemeler yapmak için fırçalarla da kullanılabilir.

Akrilik boya, el sanatları için özel

Dekore edilmiş boyalı şarap şişesi

Camı küçük fırçalarla çizmek veya boyamak istiyorsanız, bu en iyi alternatiftir. Finişi genellikle mat ve opaktır, yani şeffaf değildir. Su ile seyreltilmiş ve çeşitli renk kartelası bulunan bir boyadır. El sanatları veya el sanatları için olağan boyalardan biridir.

Akrilik boya genellikle cama iyi yapışsa da, boyalı bir nesneyi ovalamak veya ellemek işinize zarar verebilir. Bu durumda, bölgeyi su bazlı akrilik vernik, benzeri bir ürün ancak şeffaf cila ile korumak uygun olacaktır.

Cam efektli boya veya buzlu cam

Buzlu efekt penceresi

Bu boya türü buzlu veya kumlanmış camı taklit eder. Işık camdan geçer ancak diğer tarafta görünmez, yarı saydamdır ve stencil tekniği ile mahremiyet yaratmak veya dekorasyon yapmak için idealdir. Sprey veya aerosol olarak mevcuttur.

Buzlu etkisi genellikle ofis bölmelerinde, ticari mekanlarda, bölmelerde ve banyo kabinlerinde, aynalarda, el sanatlarında ve hatta pencerelerde kullanılır.

Tebeşir Boya ile cam boya

Chall boya ile boyanmış kavanozlar

Tanınmış tebeşir boyası veya tebeşir boyası, farklı yüzeylere uygun, çok amaçlı bir malzemedir ve camdan vazgeçilmez. Kavanoz, kavanoz, mumluk ve cam şişelerin boyanmasında yaygın olarak kullanılır.

Bu boya, ipeksi bir dokuya ve parlak olmayan mat bir yüzeye sahiptir. Genellikle pastel renklerde mevcuttur ve kullanımı çok kolaydır, neredeyse yüzey hazırlamaya gerek yoktur. Boyalı nesnenin şekillerini vurgulamak ve ona eski bir görünüm kazandırmak için genellikle bir patina veya sıyırma yapılabilir.

Sentetik emaye, geleneksel boya veya sprey

boyalı cam

Geleneksel solvent bazlı alkid emaye veya sentetik emaye, yıkanabilir bir boyadır ve cam boyamak için en ucuz seçeneklerden biridir. Özellikle tüm yüzeyi kaplamak istiyorsanız. Cam üzerinde homojen bir renk katmanı elde etmek için birden fazla kata ihtiyacınız olabilir, elbette sonuç şeffaf olmayacaktır ve seçtiğiniz cilaya göre değişir.

Lake cam olarak bilinen malzeme, bir tarafı özel boya ile boyanmış camdan başka bir şey değildir. Bu sayede karşı tarafta çok parlak, sürtünmeye karşı büyük dirençli renkli bir yüzey elde edilir. Cam levhanın bir tarafını emaye ile boyayarak kendi lake camınızı oluşturabilir, ardından kaplama olarak veya mobilyanızda kullanabilirsiniz.

Cam için özel astar

Boyalı altın şişeler

Hemen hemen tüm malzeme türleri için astarlar veya bazlar vardır. Bu durumda cama özel olmayan her türlü boyanın iyi tutunmasını garanti altına almak için uygulayabileceğiniz bir üründür. Bu, iyi bir yapışma ve daha uzun çalışma ömrü sağlar.

İşaretleyiciler veya cam işaretleyiciler

Nerede olduğunuza bağlı olarak, bunları aşağıdaki gibi alabilirsiniz: cam işaretleyiciler. Ve bundan başka bir şey değil, kalıcı mürekkep olarak da adlandırılan silinmez mürekkebe sahip bir işaretleyici.

Mevcut renkler ve uç tipleri, onları cam veya kristal yüzeylerde çizim ve boyama için özel kılar. Diğer malzemeler için de uygundurlar: siyah kağıt, kauçuk, metal, ayrıca seramik ve fayanslar için.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu