Boya Hakkında Herşey

Tempera boyama hakkında her şey

Tempera ekolojik ve ekonomik bir boyadır, ancak mevcut plastik boyalardan daha düşük özelliklere sahiptir. Durum veya yüzey koşulları gerektiriyorsa, daha iyi performansa sahip başka bir boya kullanma olasılığını göz önünde bulundurmalısınız.

Söndürmenin özellikleri

Bağlayıcı olarak özel bir tür yapıştırıcı ve pigment olarak alçı veya alçı kullanan su bazlı bir boyadır. Genellikle toz veya macun halinde sunulur, her iki durumda da tavanlara veya duvarlara uygulanacak doğru kıvamı elde etmek için su eklemek gerekir.

Sert hava koşullarına dayanıklı bir boya olduğu için iç sıva veya çimento yüzeylerde kullanılır. Plastik boya veya emaye gibi yıkanabilir değildir. Uygun şekilde işlem görmemiş yüzeylere çok az yapışır, bu nedenle bazen sertleştirici kaplamadan önce bir fiksatif uygulanması gerekebilir. Yeşilimsi noktalara yansıyan nemli alanlarda küf barındırabilir.

Öte yandan, bu malzemenin sunduğu olanaklardan biri, uygulama sırasındaki kıvama ve kullanılan alet veya tekniğe bağlı olarak dokulu yüzeyler elde etmektir. Çizgili veya gotelé bazı örneklerdir.

Tempera ile yeniden boyama

Tempera boyası lekelendiğinde veya sarımsı hale geldiğinde aynı malzeme ile yeniden boyamak gerekir, bu şekilde büyük bir sıkıntı yaşanmaz. Başka bir yoldur, eğer başka bir boya türü ile boyanırsa, bazen yeni katmanların daha iyi yapışması için temperin çıkarılması gerekir.

Daha önce tempera ile boyanmış bir yüzeyi plastik boya veya lateks boya ile boyamak için, yapışmayan tüm malzeme bir fırça ve spatula ile temizlenmeli, ardından plastik boyanın doğru tutuşunu sağlayacak bir sertleştirici uygulanmalıdır. Biraz zahmetli olan başka bir olasılık, onu tamamen kaldırmaktır.

Tempera boyası nasıl kaldırılır

Uygulama yapılacak yüzeyin sadece bir kısmı sıcak su ile fırça ile ıslatılmalı ve fırça veya sünger ile üzerinden geçilmelidir. Bu, özellikle bu malzemeyle yapılmış bir dokuyu örneğin gotelé’yi çıkarmak istiyorsanız, en uygun tedavidir.

Şu anda, tempera boyası artık kullanılmamaktadır, yalnızca bazı özel durumlarda bu malzeme kullanılabilir: bir doku yapmak veya plastik boyaya harcamaya değmeyecek yerlerde. Ama kabul edelim ki çok daha ucuza daha kaliteli boyalar var.

Şunlar da hoşunuza gidebilir:

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu