Boya Hakkında Herşey

Solvent veya terebentin fiksatifi ne zaman kullanılır?

Duvarları astarlamak için herhangi bir ürün gibi… bazı ülkelerde terebentin fiksatörü olarak da adlandırılan solvent bazlı fiksatör, son boyayı uygulamadan önce yüzeyi hazırlamak için kullanılır. Geleneksel su bazlı fiksatif ile farkı, özellikleri sayesinde özel durumlarda takdir edilmektedir.

Solvent boya üzerinde

Daha önce sentetik emaye gibi solvent boya uygulanmış bir duvara boyamak istemeniz durumunda. Ve şimdi boya türünü, lateks veya su bazlı plastik boyayı değiştirmeye karar verdiniz. Bu durumda yeni boyayı uygulamadan önce yüzeyi zımparalamalı, zımparalamadan kaynaklanan tozu temizlemeli ve bir kat solvent bazlı fiksatif uygulamalısınız. Bu işlem yeni malzemenin doğru yapışması için uygun bir yüzey oluşturacaktır.

Kötü durumdaki yüzeylerde

Bu fiksatifin tebeşirlenmiş, gözenekli, eskimiş veya tozlu olması nedeniyle aderansı zayıf olan alanlarda kullanılması tavsiye edilir. Solvent bazlı sabitleyici, yüzeyi sağlam ve sonraki herhangi bir boya türüyle boyamaya dirençli hale getirir.

Brüt beton üzerinde

Bu ürün, özellikle dış mekanlarda brüt betona da uygulanabilir. Penetrasyon özelliği sayesinde yüzey bozulmalarına karşı ekstra koruma sağlar. Beton veya beton için özel boyalar hakkında daha fazlasını görün.

Nemli noktalar hakkında

Su bazlı bir fiksatif veya plastik veya akrilik boya uygulandıktan sonra bazen tekrar açan nemli noktalara sahip duvarlar vardır. Bu durumda solvent bazlı fiksatif lekelerin tekrar çıkmasını engeller. Nem kaynağının onarılmış veya çözülmüş olması gerektiğinin açıklığa kavuşturulması önemlidir.

Saten veya parlak boya öncesi

Solvent bazlı fiksatif veya terebentinin dikkat çekici bir kalitesi, yüzeyin emilimini düzenleyerek sonraki boya katmanlarının daha homojen görünmesini sağlamasıdır. Boyanın saten veya parlak bir cilaya sahip olması durumunda bu çok önemlidir, çünkü önceki kat solvent bazlı fiksatif sayesinde işlem görmüş duvar boyunca eşit bir parlaklık elde edilir.

Umarım bu örnekler solvent bazlı fiksatifin ne zaman kullanılacağını size açıklamıştır, diğer durumlarda geleneksel ve daha ucuz su bazlı fiksatifi kullanabilirsiniz.

Şunlar da hoşunuza gidebilir:

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu