Boya Hakkında Herşey

Tebeşir boya ile ne boyanabilir

Son yılların en popüler boyalarından biri hiç şüphesiz tebeşir boyadır. Öne çıkan faydaları arasında kolay uygulanması, güzel bitiş dokusu ve ekolojik olması sayılabilir. Sadece herhangi bir boya tüm bu gereksinimleri karşılamaz. Ana kullanımıyla başlayalım:

Ahşap mobilyaları tebeşir boyası ile boyayın

Tebeşir boyası ile boyanmış mobilyalar

Tebeşir resminin popülaritesi, evlerde bir hobi olarak DIY’in yükselişinden de kaynaklanabilir. Ve ana DIY görevlerinden biri, mobilyaların restorasyonu veya yenilenmesi. Bu durumda resim, bu ev çalışmasında temel bir ürün haline gelir.

Bir mobilyayı yenileme süreci, radikal bir renk değişikliği gerektirir, ancak çok fazla iş gerektirmez. Burada tebeşir boya işini en iyi şekilde yapar ve herhangi bir ahşap mobilyanın görünümünü gözle görülür şekilde yeni bir parçaya dönüştürür.

Mobilya ve metal parçalar hakkında

metal lamba

Metal, özellikle demir, tebeşir boya kullanımına engel değildir. İç mekan kullanımında, çalışma daha fazla özen gösterilmeden normal şekilde gerçekleştirilebilir. Öte yandan, dış yüzeylerde, boyanın iyi görünümünü korumak için korumaya ihtiyacınız olacaktır. Bir veya iki kat şeffaf akrilik vernik, tebeşir boyanın bozulmasını önleyecektir. kir ve su veya nem tutun.

Metalin bozulması veya korozyona uğraması durumunda pasın çıkarılması ve yüzeyin uygun şekilde hazırlanması gerekir. Metal astar boya öncesi iyi bir hazırlığı tamamlayacaktır.

Sepetler, çantalar ve diğer doğal elyaf nesneler

Tebeşir boya ile boyanmış lifler

Hasır sepetlere, bir rattan koltuğa veya bir jüt halıya biraz renk verirseniz ne düşünürsünüz? Tebeşir boya herhangi bir hazırlık yapmadan bu yüzeylere yapışır ve liflere nüfuz ederek rengi kalıcı olarak değiştirir.

Bazı sadece bir fırça ile boyayabileceğiniz doğal lifler saman, hasır, kamış, rattan veya jüttür. Bambu da tebeşir boyama için uygun bir yüzeydir.

Cam şişeler ve kavanozlar

Cam kavanozları tebeşir boya ile boyayın

Süslemenin ve geri dönüştürmenin muhteşem ve basit bir yolu. Cam veya kristal şişeler, kavanozlar veya kavanozlar boya ile yeni bir hayat kazanacak. Burada güzel görünmeleri için sadece yaratıcılığınıza ihtiyacınız var ya da ağlardaki bir fotoğraftan biraz ilham alın.

Tebeşir boya cama iyi yapışır ile düz, desenli veya çizgili motifler oluşturabilirsiniz. Farklı tekneler, şekiller, boyutlar, renkler veya sıyırma gibi boyama tekniklerinin kombinasyonu da mükemmel görünüyor.

Dolap cepheleri ve ev kapıları

yatak odası gardırop

Mobilyaları boyadığınız gibi dolap kapakları ve evin kapıları ile de yapabilirsiniz. Boyamanın avantajlarından birinin, dağlama tekniği gibi dekoratif tekniklerin yapılma kolaylığı olduğunu unutmayın.

Yüzeyi temiz tutmak istiyorsanız, bitirmek için ve tebeşir boya tamamen kuruduğunda bir kat su bazlı akrilik vernik uygulamalısınız.

duvardaki şablon

şablon

Evet, tebeşir boya duvarlar için uygundur. Ama bütün bir evi ya da en azından bütün bir odayı boyamak bütçeyi aşabilir. Bunun için işini çok iyi yapan plastik, akrilik veya lateks boyalarımız var.

Belki bazı detayları boyamak için bırakabilirsin. Örneğin duvarlarda şablon özellikleri sayesinde duvarlarınıza rustik ve eşsiz bir dokunuş verebilir.

Tebeşir boyanın kullanılacağı diğer yüzeyler, ancak…

Orada tebeşirle boyama hakkında herhangi bir not okursanız, her şeyi, gerçekten her şeyi boyayan hayranlarınız olur. Duvarlar, tavanlar ve hatta zeminler fırçalarından kurtulmuyor. Ancak tebeşir boyasının dekoratif bir boya olduğunu netleştirmeliyiz. Yüzeyleri, özellikle büyük olanları korumak için başka boya türleri de vardır. Geleneksel boya ile işlenmesi zor olan malzemeler için de özel ürünler bulunmaktadır.

Tebeşir boyası ile kumaş boyayabilir misiniz?

Evet yapabilirsiniz, bunun için özel tebeşir boyası bile var. Ayrıca nasıl yapılacağına dair öğreticiler ve videolar da bulacaksınız. Ama asıl lekeleyen, boyadaki renklendiricidir. Bunu bir anilin ile de yapabilirsiniz, bu kesinlikle daha iyi yapacaktır.

Duvarlar, merdivenler ve tavanlar

Daha önce gördüğümüz gibi, evin geniş yüzeylerinde zaten plastik boyalar olan malzemeler var. Ve kesinlikle daha iyi bir fiyata ve daha iyi özelliklerle. Boya dış duvarlar için uygun değildir.

Zeminler veya tabanlar… Dikkatli olun!

Ayrıca farklı malzemelerden zeminleri boyamanın yolunu da bulacaksınız, ancak bittiğinde özel bir vernik uygulamak gerekiyor. Ayrıca boyamadan önce yüzeyi çok iyi işlemeniz gerektiğini de söyleyebilirim. Neyse, hepsini geleneksel bir zemin boyası ile yapabilirsiniz malzeme ve iş kaybetme korkusu olmadan.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu