Boya Hakkında Herşey

Menekşe ve Mor renklerin ailesi isimleriyle birlikte

Menekşe, mor, kırmızılar ve maviler arasında yer alan bu renk ailesindeki belki de en popüler renklerdir. Gerçek şu ki, üç renk aynı değil, aynı zamanda üç özel varyant. Bunlardan bazılarını görelim:

Menekşe

Menekşe rengi iç cephe boyası

Adını ortak menekşe bitkisinin çiçeğinden alan mavimsi-mor bir renktir. Ailesi içinde bilinen başka gölgeler olabilir. Menekşenin özelliklerinden biri de zarafettir. kullanıldığı her yere ve duruma ilettiği bir kalitedir.

Mor

Mor renk paleti, duvar ve lamba

Adının kökeni kara ahlak ağacının meyveleri olan böğürtlenlerin pigmentasyonundan gelmektedir. Derin, koyu mor bir renk tonudur.. Kuşkusuz çok şık bir sonuçla birlikte dikkatli kullanılması gereken bir renk.

Tavsiye: Yeni Jotun Boya Renk Kartelası

Mor

Mor ve eflatun renkler

Morlar, menekşe ve koyu kırmızı arasında bulunan bazı benzer renklerdir. Gibi bir şey derin bir macenta tonu. Gözden kaçmayan, küçük yüzeylerde tavsiye edilen yoğun varyantlardır.

bordo

Bordo, şarap, erik ve bordo rengi

Diğer taraftan bordo koyu kırmızı bir renktir, mor tonlara yakın. Bu rengin kökeni, aynı adı taşıyan bölgenin seçkin Fransız şaraplarında bulunur. Kırmızı şarap ve bordo gibi bordoya benzer renkler iç dekorasyonda yaygın olarak kullanılmaktadır.

grimsi menekşe

Grimsi menekşe veya incir rengi

Her renk ailesinin grimsi nüansları vardır, bu durumda grimsi bir menekşe menekşenin grimsi bir tonudur. Menekşe tonlarını ustaca ortaya çıkaran sessiz veya nötrleştirilmiş bir renktir. Böylece emsallerine göre daha rustik veya ihtiyatlı bir görünüme sahiptir.

İndigo

İndigo, indigo veya mavimsi menekşe

Maneviyatın indigo ve indigo olmak üzere iki adıyla anılan ikonik renginin huzurundayız. hakkında bir menekşe mavi tonlarına çok yakın, ayrıca yoğun ve koyu. Nitelikleri, seçkin görünmesini sağlar ve kirli beyaz, mavi, metalik yüzeyler ve ahşapla mükemmel bir şekilde birleşir.

Lavanta

lavanta menekşe renkleri

Bu, iç dekorasyonda klasik bir yerleşimdir, çok güzel ve birleştirilmesi de çok kolaydır. c’nin ailesilavanta kokuları morun soluk tonlarıdır, bazıları grileşti. Lavanta rengi taze ve gençleşmiş bir görünüm oluşturur.

leylak

Odanın dekorasyonunda leylak rengi

yumuşak mor renk adını leylak olarak bilinen çalının çiçeklerinden alır. Lavanta ve leylak gibi ailenin diğer tonlarına benzer. Kuşkusuz, iç mekan boyama için hassas ve özel bir varyant.

Ebegümeci

Evin girişinde leylak rengi kapı

Görünüşü çok yumuşak ve narin olan menekşelerin pembeye yakın renginin huzurundayız. leylak rengi Lavanta ve pembe arasında bir orta yol. Tonalitesi ve parlaklığı, özellikle bir kız veya genç odası için onu narin, kadınsı ve genç olarak öne çıkarır, ancak diğer ortamlarda ve durumlarda mükemmel bir şekilde gidebilir.

Ametist

Menekşe veya mor ametist rengi

işte bizde mor ve menekşe arasında orta bir renk, orta derecede doygun ve orta parlaklıkta (ne yumuşak ne de koyu). Adını, menekşe çeşidi ve kuvarsın en değerlisi olan mineral veya taş ametistten alır.

Üzüm

Menekşe veya mor renkler Üzüm

Bu renk, daha yoğun ve daha koyu kırmızı üzüm çeşitlerine dayanmaktadır. Bazı Üzüm benzeri tonlar Patlıcan, Erik veya Yabanmersini’dir.. Menekşe ve mor renk ailesinde bulabileceğimiz en koyu tonlardır.

Yukarıdaki renk tonlarından bazıları, renk tablolarıyla veya sizin takdirinizle uyuşmayabilir. Bu isimlerin genellikle onu tanımlamak için kullanıldığını, ancak kesin olmadıklarını unutmayın. Bunun için benzersiz bir koda sahip olmaları gerekir.

Menekşe ve mor renklerin özellikleri

Menekşe, mor ve mor renklerin tüm çeşitleri, yumuşak ve koyu tonların yanı sıra sessiz ve yoğun olan geniş ve çeşitli bir ailedir. Tüm bu renklendirmeler benzersiz ve belirli özelliklere sahiptir.

Ama genel olarak bunları tanımlamamız gerekirse şunu söyleyeceğiz. Narin, zarif ve seçkin renklerdir.. İkincisi, boyamada, dekorasyonda, giyimde veya tasarımda kullanıldıkları her yerde fark edilmeden gidemezler.

Herhangi bir menekşe veya mor ton kullanmayı düşünüyorsanız, akıllıca kullanmalısınız. nasıl kombinleneceği konusunda bilgi sahibi olmak ve en uygun tonun hangisi olduğundan tamamen emin olmak.

Morlar, morlar ve menekşeler nötr renklerle iyi birleşir. Bunların arasında beyazlar, yumuşak ve orta griler, bejler ve kumlar öne çıkıyor.

Şunlar da hoşunuza gidebilir:

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu