Boya Hakkında Herşey

Evimi Hangi Yeni Renge Boyamalıyım

2023 Ev için Boya Renk Tavsiyeleri

Evimi Hangi Yeni Renge Boyamalıyım, Evinizi hangi renklere boyayacağınız konusunda bir fikir edinmek için duvarlarınızın rengini kontrol edin.

Ferah Görünüm için Renk Tavsiyeleri

Eve vardığınızda kutuyu açarsanız ve rengin boyamaya başlamadan önce istediğiniz gibi olmadığını fark ederseniz. Mağazaya geri götürün ve rengini değiştirmek için farklı bir ton eklemesini isteyin. Geri çekilmek yerine bunu kendiniz de yapabilirsiniz. Bir damla beyaz boya ekleyerek rengi açın, bir damla siyahla koyulaştırın. Rengi biraz değiştirmek için aynı rengin farklı bir tonunu ekleyin. Örneğin, biraz parlak bir kırmızınız varsa, koyu kırmızı veya hatta mor bir dokunuş ekleyin.

Öncelikle Sevdiğiniz Renk Tonunu Bulun

Kırmızı, odak ve konsantrasyonu geliştirmek için mükemmel bir renk olsa da, bu tonların yaratıcılığı geliştirdiği ve odaklanmaya yardımcı olduğu söylendiği için yeşilin farklı tonlarını, koyu grileri veya gümüşü deneyebilirsiniz. Turuncu ve sarı, uyanıklığı arttırdığı için çalışma odası için tercih edilen diğer renklerdir.

kırmızı boyalı ev
Öncelikle Sevdiğiniz Renk Tonunu Bulun

Evinizde uygulamaya karar verdiğiniz rengin farklı tonlarını birlikte uygulayın. Mesela; gri ve toz gri gibi iki rengi bir arada duvarlarınıza uygularsanız, aydınlık görünme ihtimal artacaktır. Yoğunluğu açık renge verirseniz daha başarılı bir uygulama olacaktır. Koyu rengi ise, ışık alan bir duvara uygularsanız aydınlık görünüme çok daha kolay varacaksınız.

Tavsiye: Duvarları boyarken 7 yaygın sorun

Farklı tonlarda sentetik boya renkleri kullanarak eviniz daha geniş görüneceği için dolaylı olarak aydınlık olmasını da sağlayabilirsiniz.
eski boyayı kaldırarak duvarları boyamaya hazırlayın ve yüzeyi hazırlayın.

Nasıl Boyama Yapabilirim

Duvarları boyama işlemini; yukarıdan aşağıya, aşağıdan yukarıya olmak üzere bir tur attırarak yapmalısınız. Farklı rotalar izlemek sağlıksız bir uygulama yapmanıza neden olabilir. Bu arada yüksek noktaları boyayacağınız için sırık kullanmanız gerektiğini hatırlatalım.

Nasıl Boyama Yapabilirim
Nasıl Boyama Yapabilirim

Boyanın bir kısmını boya tavasının üzerine dökmek ve uygulamayı bu şekilde yapmak fazla boya kullanmanızı önler, daha sağlıklı boyama yapmanızı sağlar. Rulodaki fazla boyayı ve fırçayı ızgara bölümünde ileri geri hareket ettirerek iyice atmayı unutmayın.

Boyanın Hazırlanması

Boya yapılacak yüzey için bir hazırlık yapılmalı mısınız? Boya uygulamasının iyi sonuç vermesi için ön yüzey hazırlığı yapmanız önemli. Eski boyalı yüzeyleri zımparalamak ve oluşan tozları yüzeyden uzaklaştırmak daha iyi sonuç almanızı sağlayabilir. Eğer boyanacak yüzeyde çatlaklar veya delikler varsa, boyaya başlamadan önce bunları uygun macunla doldurmayı da unutmamalısınız.
evinizi seçtiğiniz renklerle boyayın.

Duvarı Boyama Yaparken Dikkat Edin

Evinizde uygulayacağınız boya türünü seçtikten sonra nasıl uygulayacağınız konusunda bilgiler edinin. Boyayı doğru şekilde uygulamadığınız takdirde aksaklıklar yaşayabilirsiniz. Yanlış uygulama nedeniyle duvarda boyanın uygun görünümde olmamasına neden olabilirsiniz ve telafisi zor olabilir. Bu yüzden öncelikle teknik detayları iyi öğrenmelisiniz.

Ayrıca Bakınız: En Popüler İç Mekan Renkleri

Priz ve anahtarları boyadan korumak için de önem almanız gerekir. Bu nedenle prizlerin tamamını maskeleme bandıyla kaplayabilirsiniz. Eğer içiniz rahat etmiyorsa kontrol kalemi yardımıyla priz ve anahtarları sökebilirsiniz. Bu işlemler sırasında güvenliğiniz için elektriğin kapalı olduğundan emin olun.

2022 ve 2023 Yeni Sezon Ev Duvar Boyası Fotoğraf Galerisi

Bir evi boyamak için bu renklerin sizin için çok yararlı olduğunu ve bunları kendi evinizde kullanabileceğinizi umuyoruz. Daha fazla bilgi için bizi sosyal ağlarımızda takip edebileceğinizi ve devasa kullanıcı topluluğumuza katılabileceğinizi unutmayın.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu