Boya Hakkında Herşey

Evin her sektörü için boya çeşitleri

Tüm ortamlar, özelliklerine göre duvarlarına uygulanacak özel bir boyaya sahiptir. Daha fazla dayanıklılık elde etmek, mekanın güzelliğini uzatmak ve kullanım ihtiyaçlarına uyum sağlamak için formüle edilmiştir. Her sektör için en çok kullanılanlardan bazılarını görelim:

Banyolarda ve ıslak alanlarda

Ortamda sabit kalan yüksek miktardaki nem nedeniyle su geçirmez ürünler kullanılır, bu sayede boyanın altındaki kaplamaya zarar verilmemesi ve bu sayede kopmasının önüne geçilmesi amaçlanır.

Öte yandan, nem mantarların büyümesini destekler. Çoğalma olasılığını azaltan mantar önleyici boyalar bulmak yaygındır. Diğer bir alternatif ise malzemeye aynı işlevi gören bileşikler eklemektir.

Mutfaklarda ve diğer yemek pişirme alanlarında

Diğer yerlerde olduğu gibi burada da yiyeceklerin hazırlanmasından kaynaklanan nem, sıvı ve katı yağlar bulunur. Boya plastik veya lateks olmalıdır. Bazen sentetik bir emaye kullanılır çünkü çok daha yıkanabilir ve deterjanlara ve belirli aşındırıcı ürünlere karşı dayanıklıdır. Saten ve parlak yüzeyler kire daha az yapışma ve daha iyi temizlik sağlar.

Yeniden boyama sırasında, boyanın iyi bir şekilde kavranabilmesi için tüm yağ, temizlik ürünleri ve nemin temizlenmesi tavsiye edilir.

Ön ve dış cephelerde

Tüm dış cephe boyaları, hava koşullarına ve iklimsel etkenlere karşı daha fazla dirence sahiptir, bunların iç mekanlar için boyalarla değiştirilmesi tavsiye edilmez. En yaygın olanı, onu bozan maddelere rağmen, iyi durumlarını uzatmak için bazı katkı maddelerine sahip olabilen plastik boyalardır. Ancak elastomerik kaplamalar gibi çatlaklı yüzeyleri kaplamak ve tekrar oluşmasını önlemek için özel olan başka türleri de vardır. Silikat boya veya silikon reçine gibi diğerleri de nemi uzaklaştırmak için özeldir. Dış cephe boyaları hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

Ahşabın korunmasına yönelik diğer malzemeler, vernikler ve lekeler, genellikle güneş ışığına maruz kalan ahşabın daha iyi korunması için ultraviyole filtrelere sahiptir.

Çocuk odalarında ve hassas kişilerde

Bir odayı boyarken, tamamen boşaltılmalı, boya dumanı tamamen yok olana kadar birkaç gün içinde yaşamaktan kaçınılmalıdır. Ancak solunum problemleri, alerjileri veya küçük çocukları olan kişilerin koşullarını iyileştirmek de mümkündür. Bu durumlarda kokusuz boyaların kullanılması en iyi seçeneklerden biridir. Hipoalerjenik boyalar da çok uygundur.

Ayrıca temizlemesi kolay boyalar tavsiye edilir. Hiç şüphe yok ki çocuk odasının duvarları evde en çok zarar gören duvarlardır.

Garaj veya carport

Çoğu durumda olduğu gibi, yıkanabilir boya kullanılması tavsiye edilir. Daha da fazlası, dumanın duvarlara nüfuz edebileceği bir yerde. Özellikle bir son kat ve boya türünün yanı sıra, duvarlarda oluşan lekeleri taklit eden bir renk, gri veya benzeri bir renk önerilir, bu, bu ortamın güzel görünümünün kalıcı olmasını sağlar, çoğu zaman unutulur.

Şunlar da hoşunuza gidebilir:

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu