Boya Hakkında Herşey

Dış mekan ahşabı için ev yapımı vernik hazırlanması

Şu anda bulduğumuz çok çeşitli verniklerle, bazı malzemeleri elle hazırlamak gereksizdir. Ama kendi elleriyle bir şeyler yapmayı sevenler ve belki de daha ekolojik bir şeyler yapmayı sevenler için bugün size basit bir ahşap verniği tarifi veriyorum.

Ev yapımı verniğin özellikleri

Bu ürün Quebec Orman Ürünleri Laboratuvarı (Kanada) tarafından formüle edilmiştir. Onu çok yapan özelliklere sahiptir. hava koşullarına dayanıklı, yüksek nemli ve soğuk iklimlerde daha da fazla kaynaklandığı alana benzer.

Mat bir yüzeye sahiptir (parlaklık yoktur) ve film oluşturmadığı için çatlama ve pullanma yapmaz genellikle diğer vernik türlerinde olduğu gibi. Ek olarak, haşlanmış keten tohumu yağının kullanılması kuruma süresini hızlandırır ve mantar saldırılarına karşı daha az savunmasız hale getirir.

gerekli unsurlar

  • Haşlanmış keten tohumu yağı: 1 litre (1000 cm3)
  • Mineral çözücü (terebentin): 125 cm3
  • Parafin: 15 gram

hazırlık modu

Keten tohumu yağı birkaç saniye kaynatılmalıdır. Diğer taraftan parafin kısmı su banyosunda eritildikten sonra solvent yavaş yavaş ilave edilir. Preparasyonu tamamlamak için, yağa parafin ve solvent karışımı ilave edilir, müstahzarı homojenleştirmek için karışım karıştırılır. Solvent oldukça yanıcı olduğu için çok dikkatli olmak gerekir.

Uygulama modu

Klasik bir boya gibi fırça, rulo veya meşale ile uygulanabilir. ve Uygulamadan yaklaşık yarım saat sonra, dayanıklılığını etkileyen kalın veya köpüklü bir tabaka oluşmasını önlemek için fazla malzeme bir bezle çıkarılmalıdır.

Ahşabın daha önce herhangi bir malzeme olmadan bulunması durumunda Aralarında 24 saat kuruma süresi olan iki kat gerekli olacaktır.

Bu verniğin uygulanması gözenek kapatıcılara yapılmamalıdır., sentetik vernikler veya diğer malzemeler. Tersi durumda ise bu artisanal verniğin üzerine geleneksel bir vernik veya boya uygulamak istiyorsanız, yeni ürünün doğru bir şekilde yapışması için uygulamadan sonra bir yıl beklemeniz önerilir.

Artisan vernik boyama

Ev yapımı şekilde hazırlanan vernik Ahşaba doğal bir görünüm kazandıran renksiz bir üründür.. Tek faydası, hava koşullarına ve doğal etkenlere maruz kalan ahşabın korunması olacaktır ki bu hiç de azımsanmamaktadır.

Ahşapta bir renk veya ton elde etmek istiyorsanız toprak renkleri veya demir oksitlerin çeşitli kombinasyonlarının eklenmesi gereklidir. Ancak en yaygın yol, Judea bitümünün veya DIY ve boya mağazalarında bulunan ahşap lekelerinin eklenmesidir.

Şunlar da hoşunuza gidebilir:

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu