Boya Hakkında Herşey

Sentetik emaye veya su bazlı emaye, hangisini seçmeli?

Ahşap veya başka bir malzeme yüzeyini boyarken, solvent bazlı sentetik emaye mi yoksa su bazlı akrilik emaye mi kullanılacağı sorusu ortaya çıkar. Her birinin avantajları ve dezavantajları vardır, bazılarını görelim:

Daha kolay bir uygulama

Su bazlı akrilik emaye kullanıyorsanız, özellikle fırça veya rulo ile çalışıyorsanız ve bu aletleri kullanma pratiğiniz çok azsa boyama işi çok daha kolaydır. Diğer bir avantajı ise sentetik emayeden çok daha hızlı kurumasıdır.

Yüzeye göre belirtilen

Mevcut su bazlı emayeler, metaller de dahil olmak üzere her türlü yüzeye mükemmel şekilde yapışır. Ama kişisel olarak metal yüzeyler için sentetik emaye öneririm, bence çok daha fazla tutuş ve dayanıklılığa sahip. Ayrıca, hepsi bir arada, pas dönüştürücü, pas önleyici ve emaye olan ürünleri aynı anda alabilirsiniz.

Dış mekan ahşap mobilyalar

Sentetik emayelerin herhangi bir yüzeye uygulandığında dış mekanlarda daha fazla dayanıklılık sunduğuna dikkat edilmelidir.

Daha fazla güç ve dayanıklılık

Tamamen kuruduğunda sentetik emaye, su bazlı akrilik emayeden çok daha sert bir film oluşturur, bu da özellikle taşınan veya her zaman sürtünmeye maruz kalan bir nesneyse daha fazla dayanıklılık anlamına gelir.

Daha az koku ve toksisite

Su bazlı emayenin en büyük avantajı, sentetik emayede olmayan, hızla kaybolan düşük kokusudur. Bunda koku, genellikle terebentin veya diğer petrol türevli malzeme olan kurutma sırasında buharlaşan solvent tarafından üretilir.

Emaye ile boyanmış yeşil ahşap dolap

Havalandırılan bir yerde veya dışarıda çalışıyorsanız, koku büyük rahatsızlık yaratmaz. İç mekanlarda havalandırmanın az olduğu ortamlarda, su bazlı bir emaye tercih etmek daha iyidir.

Daha parlak bir bitiş

Sentetik solvent emaye kaplamalar her zaman daha parlaktır. Su emayelerinin çoğu parlaklığı taklit etmeye çalışır ancak öncekilerin sonuçlarına ulaşamaz.

Ayrıca sentetik emaye kendiliğinden yayılan bir özelliğe sahiptir, yani uygulandığında daha kolay yayılır, yüzeyi daha pürüzsüz, çizik ve fırça izlerinden arındırır. Bu ideal koşullarda kullanıldığında iyileşir, doğru sıcaklıkta ve doğru solüsyonda uygulanması iyidir.

Zamanla renk değişimi

Yatak odasında beyaz boyalı kapı

Özellikle beyaz ile zamanla sentetik emaye sararır, diğer yandan su bazlı akrilik emaye orijinal beyaz rengini korur. Başka bir renklendirme kullanılıyorsa belirsiz olan bir nokta.

Ve bitirmek için…

Düzenli olarak boyarsanız, kesinlikle favoriniz olacaktır. Ama bunu açıklığa kavuşturmak daha iyidir. biri diğerinden ne daha iyi ne de daha kötü ihtiyaca göre uygulanması gereken iki farklı malzemedir.

Yüzey yeniyse ve bir baz, dolgu veya herhangi bir tür astar kullanıyorsanız, uygulanan emaye ile aynı tip, yani solvent veya su bazlı olması gerektiğini unutmayın.

Şunlar da hoşunuza gidebilir:

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu