Boya Hakkında Herşey

Boyadaki “portakal kabuğu” cilası nedir ve nasıl önlenir?

Bu boyama sorununun birkaç nedeni olabilir, ancak temel olarak kötü uygulama ve boyanın yanlış kurumasına neden olur.

Portakal kabuğu etkisi nedir?

Genellikle bu, portakal kabuğuna benzer şekilde pürüzlü görünmesine neden olan pürüzsüz bir yüzey üzerine boyanarak üretilen istenmeyen bir etkidir.. Boyanın dalgalanmaları yansıyan ışığı bozar, bu nedenle parlaklık homojen olmaz ve bu da cila kalitesini düşürür.

Bu kusur, parlak boyaların mobilya, açıklık ve zemin gibi düz yüzeylere uygulanmasında daha belirgin hale gelir. Portakal kabuğu, araç gövdelerinde çok daha fazla istenmeyen bir durumdur ve yüksek oranda görünür veya dokunmatik yüzeylere maruz kalır.

nedenleri nelerdir

kaba boya

Etki, boya rulo veya püskürtme tabancası ile uygulandığında üretilir. Bunun nedeni şunlar olabilir:

  • Fazla boya uygulaması
  • Uygun olmayan oda sıcaklığı
  • Çok yüksek veya düşük viskozite

rulo ile

  • Silindirin çok uzun yünü var

Silah veya meşale ile

  • düşük hava basıncı
  • yanlış meme
  • Silahın kötü ayarlanması

Portakal kabuğu nasıl önlenir

turuncu boya silindiri

Yüzeydeki suyun hızlı emilmesi nedeniyle duvarlarda yaygındır. Çözücüyü çok hızlı emmesini önlemek için, boyamadan önce doğru astarı uygulayın.

Malzemenin çok kalın olmasından kaçının. Boyanın daha iyi düzleşmesi için gerekirse su veya her tip için uygun solvent ile seyreltin.

Boya viskozitesi ve solvent buharlaşması da ortam sıcaklığına bağlıdır. Çok sıcak günlerde, çok soğuk günlerde veya güneşte boya yapmayın..

Önceki katların kuruma ve kürlenme sürelerine uyun. Bir sonraki katı uygulamadan önce boyanın düzgün bir şekilde kurumasına izin vermek, bitişi önemli ölçüde iyileştirir.

Rulo ile boyadığınızda: Uzun yünlüleri dokulu yüzeyler için, kısa yünlüleri pürüzsüz yüzeyler için bırakarak uygun olanı kullanın.

Püskürtme tabancasıyla boyadığınızda: Her iş için doğru düzenleme, uygun hava basıncı ve doğru meme hakkında bilgi edinin.

boya nasıl düzeltilir

Portakal kabuğu etkisi hoş değilse, sahip olduğunuz tek çözüm alanı zımparalamak ve yeniden boyamak. Bir duvardaki kötü yapılmış bir resmin bir araçtaki ile aynı olmadığını ayırt etmeliyiz. İyi bir sonuç elde etmek için uzman işçiler gerektiren tamamen farklı durumlardır.

Duvarlar, sıradan mobilyalar ve ortak yüzeyler söz konusu olduğunda, pürüzler giderilene kadar, ancak desteğe (malzeme veya boyanın alındığı yüzeye) zarar vermeden 100 ila 150 arası zımpara kağıdı ile zımparalamanız gerekir. Çok fazla çizildiyse, alanı düzeltmek için 180 ila 200 ile zımparalayın.

İyi bir temizlikten sonra tekrar olmasını önlemek için bir önceki başlıkta belirtilen koşullarda ve uygun şekilde yeniden boyayın.

Şunlar da hoşunuza gidebilir:

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu