Boya Hakkında Herşey

Sprey veya aerosol halinde boyalar, vernikler ve özel cilalar

Sprey boyaların çok pratik olduğuna şüphe yok. İyi sonuçlar elde etmek biraz pratik gerektirir ve çoğu durumda sprey boya, geleneksel yöntemle boyamaktan çok daha pahalı olabilir. Ancak, iyi bitişler ve az çalışma ile en iyi seçenek olacağı başka durumlar da var. Bunlar piyasada bulunan bazı özel boyalardır.

Sprey veya Aerosol Vernikler

ahşap sprey

Vernik, yüzeyleri, metalleri, ahşabı ve diğer boya türlerini koruma işlevine sahiptir. Çeşitli malzeme ve kullanım türlerine uygun vernikler vardır:

Sabitleştirici Vernik: El sanatları, çizimler, fotoğraflar ve diğer kağıt yüzeylerin yanı sıra sedyeler, yağlı veya akrilik boyalar üzerinde güzel sanatlar resminde koruyucu bir yüzey oluşturmak için özel.

Yağ verniği: Sanat için özel bir malzemedir. Yağlı boya tablolar, havadaki oksijenle temas ettiğinde oksitlenme eğilimindedir, bu nedenle bu vernik, eseri birkaç yıl iyi durumda tutmak için kullanılır.

Su bazlı vernik: Hem sanatsal parçaları, el sanatlarını hem de tabii ki ahşabı korumak için kullanılabilen geleneksel akrilik vernikten başka bir şey değildir. Hepsi su bazlı ürünlerin faydaları, daha az koku, daha az toksisite ve hızlı kuruma ile.

Tebeşir boyası için vernik: Tebeşir boyası veya tebeşir boyası her zaman bir son kat veya koruma kaplamasına ihtiyaç duymasa da, bunu yapmak için özel bir ürün var. Bu, özellikle dış mekanlarda boyanın ve kullanılan tekniğin dayanıklılığını artıracaktır.

Otomotiv cilası veya cilası: Küçük parçaları boyamayı veya vücut boyası onarımları yapmayı sevenler için bu mükemmel bir vernik. Her zaman herhangi bir alet kullanmadan sprey boyanın iyi yüzeyini elde etmek.

Kağıt vernik: Kağıt el işleri, dekupaj, kolaj veya sadece fotoğraf, belge ve el işleri için ekstra koruma istiyorsanız özel bir üründür. Her durumda fiksatif veya akrilik vernik kullanılabilir.

Ahşap için vernik (sentetik veya poliüretan): Ahşabı cilalamak için geleneksel ürün, ancak bu durumda sprey sunumunda. Küçük işler için uygun bir yol ve hızlı bir şekilde iyi bir sonuç elde etmek istiyorsanız.

Aerosol’de özel renkler

boya renkleri

Sprey boyalarda renkler önemlidir ve üreticilerin her birinin, her türlü projeye uygun, birkaç düzineden birkaç düzineye kadar değişen bir renk paleti vardır.

RAL renkleri: Ancak bazı markalar özellikle RAL kartelasına dayalı renkler sunar, bunlar çok önemlidir çünkü bunlar tabela, endüstri ve marka imajında ​​yaygın olarak kullanılır.

Metalik Renkler: Pek çok üretici, ister geleneksel (gümüş, bakır ve altın) olsun, ister yeşiller, maviler ve çeşitli metal kaplama tonları olsun, geniş bir metalik renk yelpazesine sahiptir.

Floresan Renkler: Floresan renkler, bir evin dekoruna ilginç dokunuşlar eklemek için harikadır. Küçük parçalar genellikle boyanır ve bunu yapmanın en iyi yolu sprey kullanmaktır.

Fosforlu veya ışıldayan renkler: Çıplak gözle normal ve hatta açık görünen ancak karanlıkta veya düşük ışık koşullarında parlayan renkler.

Yansıtıcı veya yansıtıcı boya: bisikletlerde, kasklarda, yollarda bulunan nesnelerde kullanılır ve üzerine ışık düştüğünde karanlıkta görünür olmasını sağlar ve kaynağına doğru yansır.

Sprey Astarları

sprey boyama

Astar, yeterli yapışmayı sağlamak için son boyamadan önce uygulanır. Genel olarak, renkli bir sentetik emaye, alüminyum veya galvaniz gibi farklı metal türleri üzerinde iyi bir tutuşa sahip değildir. Bu nedenle evde çalışmak için mükemmel olan metal astarları bulmak da mümkündür. Onlardan bazıları:

Demir veya demirli yüzeyler için astar: Metalik demir parçaları korozyondan koruyan sprey, tek malzeme olarak veya emaye kaplamadan önce kullanılır. Ayrıca genellikle pas önleyici veya pas önleyici astar olarak da adlandırılır.

Galvanizleme astarı: galvanizli parçalar, oluşturan malzemenin oksidasyonunu önlemek için yapılmış özel bir kaplamaya sahiptir. Renklerini değiştirmeyi düşünmüyorsanız, bir tabloya ihtiyaçları olmaz. Bu sprey astar, işi kolay yoldan halleder.

Plastik astar: Ortak sprey versiyonu primerler plastik için, bu malzeme üzerine herhangi bir boyanın sabitlenmesini sağlar.

Tebeşir boyası için astar: Bir önceki cila parlak ise veya boyanın tebeşire yapışmasını zorlaştıran bir ürün varsa astarlamak gerekir.

Aerosolde efektli boyalar

Sprey tenekeleri

Bu nedenle, piyasada bazı geleneksel uygulama boyalarını veya başka tür özel malzemeleri taklit eden spreyler de buluyoruz. Pürüzsüz, iz bırakmayan bir yüzey için uygulamanın en iyi yolu spreydir.

Tebeşir boyası veya tebeşir efekti: bu resimler genellikle tam olarak tebeşir boyası değildir veya en azından tamamen değildir. Ancak ultra mat etkiye ve geleneksel boya hissine sahipler.

Buzlu cam etkisi: Camı dekoratif olarak veya mahremiyet yaratmak için opak yapmak istiyorsanız, bunu boya ile yapmanın en iyi yolu budur. Bu sprey, buzlu cam ve kum püskürtmeyi taklit eden yarı saydam bir yüzey oluşturur.

Dokulu taş efekti: Bu etki, başka bir renkteki parçacıklarla, çok orijinal bir granit taklidi elde edilerek ve herhangi bir özel teknik kullanılmadan, sadece özel bir sprey boya ile elde edilir.

Parıltı efekti: Boyanın sim veya sim ile aynı şekilde sahip olduğu parlak mikropartiküller sayesinde parlak parıltılı bir yüzey oluşturur.

metalik efektler: Ferforje veya dövme cila gibi farklı metallerin parlaklığını ve cilasını taklit eden metalik cilalı veya efektli boyalar. Paslanmaz çelik gibi parlak metaller bile krom veya ayna efektine çok benzer. Ayrıca özellikle el sanatları için altın, bronz ve bakır renkli metallerin taklitleri. Eloksal efekti veya metalik renkler sunan markalar bile var.

Özel durumlar için boyalar

Dışarıda sprey boya

Aerosollerin avantajı, parçaya bir aletle bile dokunmadan kolay uygulanmasında yatmaktadır ve son kat oldukça kabul edilebilirdir.

Kara tahta boya: Herhangi bir nesneyi bir karatahta yüzeyi yapmak için mağazalarda satılan, mat yüzeyli ve tebeşirle yazı yazmak veya çizmek için özel. Kara tahta sprey boya işi kolaylaştırır.

Cihazlar için: Uygun parlaklık ve renge sahip önceki boyalara yapışacak özel bir ürün olmalıdır. Sprey, buzdolaplarının veya çamaşır makinelerinin rengini değiştirmenin en iyi ve en kolay yoludur.

Radyatörler ve yüksek sıcaklık için: Metal üzerindeki ısı artışına rağmen boya değişmeden kalmalıdır. Sprey, çok fazla güçlük çekmeden köşeler ve kızılcıklar arasında boyama yapmak için mükemmeldir.

Grafiti için: Çok yönlülüğü, renk çeşitliliği, hızlı kuruması ve daha fazla özelliği nedeniyle aerosollerin belki de en yaygın kullanımlarından biri. Biraz pratik ve doğru tekniklerle güzel sanat eserleri yaratmak da mümkündür.

döşeme için: Deri ve suni deri döşemelerin veya ekolojik derilerin rengini değiştirmek için muhteşem bir sunum. Sprey, bu malzemeyi detaylandırmadan boyamanın belirtilen yoludur.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu