Boya Hakkında Herşey

Boya astarı nasıl kullanılır?

Yeni bir kat boya uygularken, birçok şahıs bir boya astarı kullanmanın gerekip gerekmediğini merak eder. Boya astarlarının kullanımı ve ne süre kullanılması gerektiği mevzusunda oldukca fazla kafa karışıklığı var.

Aşağıda, astarın tam olarak ne işe yaradığını, niçin kullanılması icap ettiğini, en iyi ne süre kullanıldığını ve hem dış hem de iç mekan kullanımı için mevcut olan değişik astar türlerini keşfedeceğiz.

Boya astarı kullanmalı mıyım?

Bir boya astarı kullanma hakkında bilmenizde fayda olacak her şey

Boya astarı nedir?

Peki, boya astarı tam olarak nedir? Basitçe söylemek gerekirse, yüzeyi boyaya hazırlamak için kullanılan bir astardır. Yeni kat boyanın hazırlanan yüzeye yapışmasını elde eden hususi olarak oluşturulmuş bir boya ürünüdür. Astar boyanızın ömrünü de uzatabilir.

Boyamadan ilkin niçin astar kullanmalısınız?

Boyamak istediğiniz yüzeyi astarlamak inanılmaz derecede önemlidir. Boyanın yüzeye yapışmasına ve seçtiğiniz yüzeyin korunmasına destek olacaktır. Ahşabı boyamak istiyorsanız, astar uygulamak, naturel olarak gözenekli olan ahşabın sızdırmazlığını sağlamaya destek olabilir. Ek olarak, daha koyu renklerin yada herhangi bir kusurun sızmasını önlemeye destek olabilir.

Ne süre kullanılır?

Astar kullanmanız gerekip gerekmediğine karar vermenize destek olması için izlemeniz ihtiyaç duyulan birkaç temel kaide vardır. Aşağıdaki malzemelerin ve yüzeylerin tümü, boyamadan ilkin bir boya astarına gerekseme duyar.

Çıplak ahşap – daima birinci derslik bir kaplama uygulanmış olmalıdır. Bunun sebebi, ahşabın inanılmaz derecede gözenekli olması ve “mühürlenmesi” gerekmesidir.

Yağsız kaplamalı alçıpan – bir kat astar eklemek bir tek pürüzsüz bir yüzey oluşturmakla kalmayacak, bununla beraber bu oldukça gözenekli malzemeyi boyamadan ilkin koruyacaktır.

Parlak bir yüzey – boya parlak bir yüzeye iyi yapışmaz. Yüzeyi hafifçe zımparalamanız ve bir boya astarı uygulamanız gerekecektir.

Yüzey koyu bir renk olduğunda – iki kat beyaz boya astarı uygulamak, daha açık boya renginizi eklemenizi elde edecektir. Ek olarak daha azca boyaya gerekseme duyacağınız için boyadan da tutum edeceksiniz.

Altın kaide şu ​​ki, herhangi bir şüpheniz var ise, daima bir astar kullanın.

Değişik projeler için ne tür bir astar kullanılmalı?

Hususi projeniz için doğru tipte astar uygulamanız önemlidir. Aşağıda, mevcut olan değişik astar türlerini ve bu tarz şeyleri ev yada ofis projeniz için ne süre kullanacağınızı paylaşıyoruz.

Su bazlı akrilik astarlar

Hava koşullarına ve korozyona karşı direnci sebebiyle dış mekanda kullanıma uygun, su bazlı akrilik bir astardır. Oluk ve demir çatılar benzer biçimde çelik ve galvanizli demirlerin boyanmasında kullanılabilir.

Ahşap astarlar

Bu ahşap astar hem iç hem de dış ahşap yüzeylerde kullanılabilir. Sert ağaçların ve çamların korunmasına destek sağlar.

Kırmızı oksit astar

Bu tip astar, elementlere ve paslanmaya karşı büyük koruma sağlamış olduğu için çelik yüzeylerde kullanılmalıdır.

Acele kuruyan bileşik astar

Püskürtme Astarı Kırmızı Oksit, galvanizli demir haricinde her şeyde kullanılabilen, acele kuruyan bir boya astarıdır. Bahçe mobilyalarında ve yeni bir boya rengine gerekseme duyan çelik eşyalarda kullanım için idealdir.

Herhangi bir boya işiyle uğraşırken, daima iş için doğru tipte boya astarı kullanmanız oldukca önemlidir. Mutlu boyamalar.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu