Boya Hakkında Herşey

Ahşap zeminlerde şablonlarla renklendirilmiş

Önceki bir gönderide, şablonlar, baskı figürleri ve desenler kullanarak duvarları veya herhangi bir yüzey türünü (mobilya dahil) boyamanın nasıl mümkün olduğunu gördük. Ancak aynı teknik, boyalarla birlikte kullanılabilir ve farklı ahşap türlerini taklit edebilir.

Efektler, iki tonlu damalı desenden karmaşık merkezlere, korumalara ve en basit zeminlere hayat ve farklılık getiren desenlere kadar çeşitlilik gösterir.

Renklendirme ve şablonlama yapmak için, orijinal ahşaptan yeterince koyu olan en az bir renkli mürekkep veya vernik seçilmelidir, böylece yazdırmak istediğiniz şekilleri veya şekilleri vurgulayan bir kontrast olur.

Ancak ahşabın çok hafif olması durumunda orta tonda bir temel renk elde etmek için lekelenmesi de mümkündür. Ahşabın bakir, yani her türlü vernik, plastikleştirici, koruyucu veya kaplamadan arındırılmış olması gerektiğine dikkat edilmelidir. Aksi takdirde cilalamak gerekecektir.

Şablonlar kağıt bant ile zemine sabitlenebilir ve bir fırça, sünger veya pamuk top yardımıyla belirtilen alanı renklendirin. Şablon ile zemin arasına sızmaması ve böylece şekillerin iyi bir şekilde işaretlenmesi için fazla boyadan kaçınılmalıdır.

Farklı renklerde, çizgilerde veya düz geometrik şekillerde ızgaralar yapılması durumunda, kağıt bandı yalnızca farklı renklere sahip olacak alanları sınırlandırmak veya renklendirilecek olanlardan olmayacak olanlardan ayırmak için kullanabilirsiniz.

Çalışmayı tamamlamak için, tasarımın dayanıklılığını uzatmak ve ahşabı korumak için ahşap zeminler veya vernikler için gerekli miktarda plastikleştirici kat uygulanmalıdır.

Bu iş genellikle mobilya üzerinde yapılır, ona yeni bir hayat ve renk ve şekil çeşitliliği verir. İşin ekstra özen ve sabırla yapılması gerekebilir, ancak sonuçlar memnuniyet vericidir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu