Boya Hakkında Herşey

Duvarlarda ve nesnelerde pas etkisi

Alçı, levha, duvar veya karton gibi herhangi bir malzemeden yapılmış olan paslı bir demir saca benzer bir görünüm elde etmek için duvarlara özel bir işlem uygulamak mümkündür. Mobilya ve dekoratif objeler de bu şekilde dekore edilerek belirli bir detaya dönüştürülebilir.

Efekt, pas aktivatörünün eklenmesine tepki veren metalik bileşenlere sahip özel bir boya ile elde edilir.Pentol’ün bu bitişi elde etmek için Modern Masters Metal Effects ürünü ile önerdiği adımları görelim:

Genel olarak, duvarların onarılması gereken kusurları ve çatlakları vardır, ardından herhangi bir duvarın olağan boyamasında olduğu gibi, sonraki boya katlarının uygulanmasını destekleyen bir kat astar uygulanır.

Daha sonra, bir kat reaktif boya su bazlı, sektörler veya bezler arasında birleşme çizgileri bırakmamaya çalışarak, merdane ilerledikçe kesimler yapıyor. İkinci kat dört saat sonra yapılmalıdır. Bu durumda boyanın rengi özellikle yoğun bir demir grisi olacaktır. Uygulama fırça, rulo veya meşale ile yapılabilir.

İkinci el uygulamasının üzerinden bir gün geçti. reaktif boya sıra gelecek pas aktivatörü, Fırça, sünger veya püskürtücü ile uygulanabilir. Yüzey ne kadar pürüzlü veya pürüzlü olursa, o kadar fazla damarlanma ve gölgeleme elde edilebilir. Daha fazla miktarda pas aktivatörü uygulanması ile daha fazla pas elde edilir ve birkaç saat sonra tekrar edilebilir.

Etkisinin birkaç dakika içinde belirginleşmeye başlayacağını ve ertesi gün reaksiyonun tamamlanacağını, ancak o zaman yüzeyin iki kat halinde renksiz mat bir kapatıcı ile korunması gerektiğini unutmayın. Bu, duvarın lekelenmesini önleyecek, cilayı koruyacak ve temizlemeyi kolaylaştıracaktır.

Dış mekanlarda, yüzeyleri ajanlardan ve aşırı sürtünme veya sürtünmeden korumak için akrilik poliüretan vernik uygulanması tavsiye edilir.

Bu durumda, duvara bir demir oksit etkisi uygulanmıştır, ancak genellikle bakır veya bronz oksit etkileri gibi diğerleri de bulunur.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu