Boya Hakkında Herşey

Ahşap lekesi veya emprenye nedir, nasıl uygulanır?

Lasur ve vernik arasındaki fark nedir?

Verniğin aksine, lasur film oluşturmaz, ancak uygulanan katman gözenekli veya “açık gözeneklidir”. Bu, doğru şekilde uygulandığında ahşabın nefes almasını sağlayarak malzemenin ufalanmasını veya soyulmasını önler.

Ayrıca daha az kalın olması ve daha az katı partikül içermesi, derinlemesine koruyan liflere nüfuz eder. Genel olarak, emprenyeler veya lekeler, UV ışınlarına karşı dirençlerini artıran katkı maddelerinin yanı sıra mantar ve termitlere karşı faydalı mantar öldürücüler ve böcek öldürücüler içerir.

Emprenye ahşap pergola

Öte yandan, vernikle aynı şekilde, ahşabın damarlarını vurgulayarak, saten veya parlak bir yüzeyle birlikte güzelliğini vurgular. Hafif ahşapları bütünleştirmek için renklendiriciler de içerebilir.

Lasur veya emprenye nasıl uygulanır?

Lasur uygulanmalıdır. ahşap üzerine, önceki vernik katları veya başka herhangi bir boya türü OLMADAN. Yüzey temiz, kuru, toz, yağ, nem veya mantardan arındırılmış olmalıdır. Bu durumda dane yönünde nazikçe zımparalanır ve temizlendikten sonra uygulanır.

Ahşap emprenye nasıl uygulanır

İlk kat için malzeme seyreltilmelidir. %20 terebentin içinde ve fırça, köpük rulo veya pnömatik tabanca ile uygulanabilir.

Sonraki lasur katları solvent eklenmeden uygulanır., yani orijinal tutarlılık ile. İşlem görmüş ahşabın emilimine bağlı olarak iki veya üç kat daha gerekli olacaktır.

Önceki el aynı veya aynı malzeme ise, bir önceki işlem olarak sadece yumuşak bir zımparalama ve temizleme yeterlidir. Ahşabın korumasını iki yılda bir, güneşe ve suya doğrudan maruz kalan alanlarda ise bozulmadan yılda bir kez yenilemek adettendir.

Önceki vernik katlarını veya diğer boya türlerini içeren ahşaplarda eski malzemeyi kimyasal bir sıyırıcı ile tamamen çıkarmak ve ardından yıkayıp zımparalamak gerekir. Sadece bir kez kuruduğunda lasur uygulamak mümkündür.

Şunlar da hoşunuza gidebilir:

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu