Boya Hakkında Herşey

Koyu veya yoğun bir boya rengi nasıl yapılır

Bu, blogun okuyucuları ve takipçileri tarafından bana iletilen birçok sorunun cevabı. defalarca sordum beyaz bir boyadan yola çıkarak kırmızı veya mavi gibi koyu renkler nasıl hazırlanır… ve cevap her zaman: “yapamazsınız”. Ancak diğer renklere dayalı yoğun tonlar elde etmek için bilinen başka yöntemler de vardır. Daha fazlasını bilmekle ilgileniyorsanız, sizi okumaya devam etmeye davet ediyorum.

Beyaz boya ile neden koyu veya yoğun renkler elde edemezsiniz?

Boya bileşenleri ile ilgili notta gördüğümüz gibi, temel olarak 3 elementten oluşurlar: bağlayıcı, solvent ve pigmentler. Ona rengi veren kesinlikle ikincisidir ve her renk, bir başkasını değil, özel olarak o rengi oluşturan belirli özel pigmentler (veya kimyasal bileşenler) gerektirir. Bu bileşenler sadece bir renklendirici eklenerek değiştirilemez, bu nedenle aynı bileşenlere dayalı tamamen farklı başka bir renklendirme oluşturmak mümkün değildir. kimyasallar.

Mümkün olan, tonalitede bir miktar değişiklik vermek veya rengi daha açık veya daha koyu yapmaktır. Ve bu, evrensel tonerlerin veya boyaların eklenmesiyle elde edilir. Bu şekilde beyazı pastel bir ton alacak şekilde renklendirebilirsiniz, ancak asla zengin bir ton elde edemezsiniz. Beyaz bir boyayı tonerlerle nasıl lekeleyeceğinizi öğrenin.

Kırmızı, mavi veya sarı boya oluşturmak mümkün değildir

Diğer bir yaygın soru, mevcut olanlardan kırmızı, mavi veya sarı bir rengin nasıl elde edileceğidir. Gerçek şu ki, bu mümkün değil ve tek seçenek söz konusu rengi elde etmektir. Bunun bir açıklaması var: Renk teorisine göre, birincil renkler olarak adlandırılanlar vardır. istenilen tüm tonaliteleri oluşturmak mümkündür, ancak başka renklerden oluşturulamaz.

Yoğun boya renkleri yapma yöntemleri

Beyaz boyaya renk tonları ekleyerek güçlü renkler hazırlamanın mümkün olmadığını daha önce görmüştük. Ancak, bu sitede bilgi sahibi olduğunuz, bunu yapmanın başka yolları da var.

Tintometrik sistem: boya dağıtıcıları ve satıcıları tarafından kullanılan makinelerle boya hazırlama sistemi en yaygın olanıdır. Bunun için belirli bir rengin bir tabanını kullanır ve özel boyaların hassas bir şekilde eklenmesiyle, renk tonu tam olarak gereken renge değiştirilir. Renklendirme sistemi hakkında daha fazla bilgi.

Boya renklerini karıştırma: Yoğun renkler elde etmenin ev yapımı yolu, istediğiniz rengi oluşturana kadar renkleri farklı oranlarda karıştırmaktır. Beyaz ve siyahın yanı sıra diğerlerini elde etmek için ana renklerden başlayabilirsiniz. Örneğin, bir portakala ihtiyacınız varsa, her iki sarı için bir kısım kırmızı boya ile elde edeceksiniz. Ve siyahın eklenmesiyle renk toprak veya kahverengi tonlarına yaklaşacaktır. Boya renklerini karıştırma hakkında daha fazla bilgi.

Artık biliyorsunuz… Umarım bazı fikirleri açıklığa kavuşturmuşumdur ve bu, boya renklerinin hazırlanmasında size yardımcı olacaktır. Bir rengi nasıl hazırlayacağınızdan tam olarak emin değilseniz, hazır olarak satın almak daha iyidir. Ve ihtiyacınız olacak boya miktarını önceden hesaplayın, böylece eksik veya fazla boyanız kalmaz.

Şunlar da hoşunuza gidebilir:

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu