Boya Hakkında Herşey

En uygun olan boya cilası

Bir objeyi, dekoratif bir parçayı, bir mobilya parçasını veya duvarları boyarken… öne çıkan iki yön vardır: biri boya için seçilen renk veya tonlama, diğeri ise parlaklıktır. boya bitirmek.

Temelde 3 kaplama vardır, olağan olanlar: mat, saten ve parlak. Ancak üreticiye, boyanın türüne ve gideceği yere göre bir orta yol bulunabilir.

En parlaktan mata (ve bunların alternatif isimleri):

  • ultra parlak (çok parlak)
  • muhteşem
  • saten (yarı parlak veya saten)
  • kadifemsi (yarı mat veya yumurta kabuğu)
  • mat (opak veya düz)

En uygun nasıl seçilir

Ultra parlak kaplama Yalnızca, parlaklığın işlevsel olmaktan çok estetik bir sorun haline geldiği bazı özel durumlarda kullanılır. Ultra parlak bir cila ile boyanmış mobilya parçası veya parça, istenen etkiyi elde etmek için genellikle uygulamadan önce ve sonra işlem gerektirir.

ultra parlak

Küçük mobilyalarda, masa üstü, tezgah veya tezgah üstü, dekoratif parçalarda da kullanın.

parlak kaplama daha az parlak olanlardan daha yıkanabilir ve leke tutmaz, bu nedenle kapı, pencere veya mobilyalarda kullanılır. Özel durumlarda ve dekoratif olarak da sıklıkla duvarlarda kullanılmasına rağmen. Parlak yüzey hakkında daha fazlasını okuyun.

mavi kapı

Kapılarda ve pencerelerde, iyi bir kaplamaya sahip herhangi bir duvarda ve ahşap zeminler için en iyi seçeneklerden biri olarak kullanın.

saten Boya kuruduğunda yarı parlak, parlak ve opak arasında bir ara nokta elde ederek inceliği ile öne çıkar. Yine de yıkanabilir, en azından mat bir boyadan çok daha iyi. Fırça ve rulo ile boyama durumunda, kıllarda gözle görülür izler olmadan biraz parlaklık istiyorsak, saten en iyi seçenektir. Saten kaplama hakkında daha fazlasını okuyun.

banyo epoksi boya

Kapı ve pencerelerde, ahşap tavanlarda ve zeminlerde kullanın. Ayrıca ferforje veya rustik ahşap mobilyalarda. Banyo ve mutfak duvarları için iyi bir seçenektir.

kadifemsi bitiş Tamamen opak veya saten değil, orta yol. Önceki seçeneklerden çok daha az yıkanabilir, ancak bu yüzden göz ardı edilmemesi gerekiyor. Yumurta kabuğu kaplaması ve yumurta kabuğu olarak çevrilmesi benzerdir ve aynı özelliklere sahiptir.

beyaz duvar parlatıcısı

Evin her yerinde duvarlarda kullanın, ışığın yumuşak yansımasıyla oldukça hoş görünebilir.

Son olarak mat boya, herhangi bir tür parlaklık olmadan, duvarları, tavanları ve dış cepheleri boyamak için en yaygın seçeneklerden biridir. Yıkanabilir bir boya olmadığı, yani deterjan ürünleri ve su ile yıkamaya dayanacak şekilde formüle edilmediği sürece temizlenmesi çok zordur. Kusurları en iyi kapatan mattır.

mat gri duvar

Özellikle yetişkin yatak odaları, tavanlar gibi lekelenme olasılığının daha az olduğu duvarlarda kullanın. Çocuk odalarından, iş yerlerinden veya çok sayıda insanın bulunduğu yerlerden kaçının. Mat bitişli verniklerde en iyi kullanımları rustik doğal ahşap mobilyalarda ve cilalı görünmeyen ancak koruma sağlayan istediğiniz herhangi bir nesnede elde edilir. Mat kaplama hakkında daha fazlasını okuyun.

Parlaklığı nasıl seçeceğiniz birkaç faktöre bağlıdır, umarım yaptığınız her boyama işi için boyayı en uygun cila ile kullanmanız için size bir rehber vermişimdir.

Şunlar da hoşunuza gidebilir:

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu